Trenutno sem V Rigi, Latvija, na nekem predavanju, ki ga prireja Mikrotik, zelo zanimiv proizvajalec strojne in programske opreme za usmerjevalnike, ki na svojo sreÄo, ne nosi za sabo preveÄ bremen preteklosti.
Kakor koli, pogovor je danes nanesel na pasovno Å¡irino (v nadaljevanju kar hitrost povezave), ki nam jo ponudniki prodajajo. Težava je namreÄ v tem, da veÄina ponudnikov prodaja nekaj, Äesar pravzaprav nima. Kaj bi se recimo zgodilo, Äe bi se vsi T-2 uporabniki na primer zmenili, da bodo istoÄasno zagnali uTorrenta na vseh domaÄih maÅ¡inah? Prej bi jih pa priklopili direktno na T-2 switch, da ne bodo s tem sesuli svojih routerjev.
Za tak primer bi moral imeti ponudnik zagotovljeno hitrost na vseh poteh, ki bi bila seÅ¡tevek vseh hitrosti pri uporabnikih. Tega seveda nihÄe nima, pravzaprav bi bili že zelo sreÄni, Äe bi kdo imel vsaj tisoÄinko tega.
Ponudniki se sicer veÄinoma zavarujejo v svojih pogodbah, kjer nekje piÅ¡e, da je hitrost “best effort” ali da je navedena hitrost najveÄ ta in ta. Zelo redki povedo kakÅ¡na pa je minimalna hitrost, ki jo bi lahko uporabnik, Äe bo imel smolo, pri njih izkusil.
Temu bi se dalo izogniti s cenovnim modelom, ki bi bil sicer nekoliko bolj zapleten, sem pa prepriÄan, da bi se ga ljudje hitro navadili.
Å lo bi nekako takole: Hitrost povezave ne bi bila fiksna. DoloÄen krajÅ¡i Äas Tb bi bila zelo visoka, recimo 100Mbps, temu bi rekli lahko “burst”, hitrosti povezave pa Vb. Po tem Äasu (ob polni hitrosti) bi padla na neko bistveno manjÅ¡o hitrost, recimo ji Vmin. Tam bi ostala dokler bi seÅ¡tevek (integral) trenutnih hitrosti v drseÄem obdobju zadnjih Tb enot ne bi padel pod doloÄeno mejo Vcut*Tb. Z drugimi besedami, Äe bi uporabnik stalno kuril le Vcut internetne povezave, bi imel skozi konstantno hitrost. Vcut bi bila seveda bistveno nižja od sedanjih hitrosti ali Vb hitrosti.
To bi privedlo do bistveno kvalitetnejše izkušnje za uporabnike, ki internet uporabljajo za delo, ter nekoliko slabše izkušnje za tiste, ki ga uporabljajo za pretakanje vsebin, pa tudi za recimo backup na daljavo.
Paketi bi se razlikovali med seboj v glavnem po Tb parametru.
Seveda je tudi v tem modelu možno, da uporabniki vsi na enkrat zaÄno pretakati nekaj velikega in so zato vsi na Vb hitrosti. Zato bi bilo smiselno povedati tudi kakÅ¡en je standardni Äas, po katerem ob statistiÄnih predpostavkah pridemo do resniÄne Vb hitrosti. Dodatna komplikacija je pa Å¡e ta, da so verjetno pogoji za dostop do lokalnega omrežja drugaÄni kot recimo pogoji za dostop do mednarodnega. Zato bi bilo verjetno nujno ta razliÄna podroÄja loÄit in za vsakega doloÄit neko svojo ceno glede na prej predstavljene parametre. Iz tega pa bi se naredili komercialni paketi, ki bi zajemali vsa podroÄja s smiselnimi parametri za razliÄne tipe strank.