Danes bi moral pisati nek tekst, pa mi ni diÅ¡alo in sem zato delal vse drugo. Najprej sem oÄistil klimo (kul je, ker ima odtok za kondenz in lahko zato nanjo zlivaÅ¡ poljubne koliÄine vode – na hladilna rebra seveda, da s tem odplakneÅ¡ hrano za bakterije in drugo golazen, ki se tam notri redi), potem sem celo nekaj pospravljal, na koncu sem se pa lotil IPv6 protokola.
Vse skupaj je bilo posledica tega, da sem pred dnevi sreÄal Jana Žorža, ki se s tem poklicno ukvarja in ima celo spletno stran posveÄeno vpeljavi tega novega protokola (http://ipv6.go6.si).
- Moram reÄi, da se mi zdi, da bo s tem kar precejÅ¡nja drama. ÄŒeprav je protokol nedvomno precej naprednejÅ¡i, pa uvaja nekatere res dramatiÄne spremembe, ki bodo prinesle kar nekaj težav: Zadeva pravzaprav ni združljiva z IPv4, kar pomeni, da bomo leta in leta živeli z obema. Starega protokola enostavno ne bo mogoÄe opustiti, kar pomeni, da bo treba oskrbovati kar dva. Zelo nadležno. ÄŒlovek bi priÄakoval, da bo obstajal nek protokol za prevod med enim in drugim, pa tega enostavno ni. Je par poskusov pa nobenega pravega standarda.
- IPv6 veÄ ne potrebuje NAT, torej prevoda lokalnih naslovov v javne. SliÅ¡i se super, je pa kup težav na obzorju. Trenutno veÄina podjetij in domov “varuje” svoje raÄunalnike z usmerjevalniki, ki prevajajo njihove lokalne IP naslove v javne. Ko javni strežnik odgovori, ta usmerjevalnik ugotovi za katero povezavo gre in zopet nazaj prevede tokrat javni naslov v lokalnega. Finta je v tem, da Äe povezave ni, torej ni bila ustvarjena iz notranjega raÄunalnika, in zato usmerjevanik ne naredi niÄesar. To nas do neke mere varuje pred zunanjimi vdori. Seveda NAT ni varnostna tehnologija, je pa res, da v praksi za manjÅ¡e in manj varnostno obÄutljive uporabnike kar nekako deluje. ÄŒe tega kar naenkrat ne bo veÄ, bo vzdrževanje usmerjevalnikov v takih okoljih precej bolj problematiÄno. Upamo, da bodo vsaj cenejÅ¡i usmerjevalniki vsebovali neke privzete nastavitve, ki bodo po funkciji podobne NAT, torej da bo dovoljen promet navzven, notri pa v celoti prepovedan
- Ker naÅ¡i omiljeni ponudniki seveda Å¡e ne podpirajo IPv6, je komplikacija tudi s tem. ÄŒe se želite s tem igrati, je treba narediti tunel preko IPv4. Za to pa rabite ponudnika, ki ima na drugi strani strežnik, ki te tunele razkodira in vam tudi dodeli del novega naslovnega prostora, ki je milo reÄeno res ogromen. Osnovni prostor, ki vam ga bodo dodelili za vaÅ¡o, recimo domaÄo uporabo, bo bistveno veÄji od celotnega interneta, kot ga poznamo danes. Pojdite torej na (recimo) http://he.net/ in si naredite svoj raÄun. ÄŒe imate katerega od podprtih usmerjevalnikov, vam bodo zgenerirali celo skripto, s katero boste nastavili svoj usmerjevalnik za delo z IPv6. Jaz uporabljam Mikrotik – s tem res ni bilo nobenih težav.
Takole, prvo poglavje je zakljuÄeno, nastavil sem tudi osnovni požarni zid, bomo videli, kaj bo prineslo jutro.